Aktualności

Wyroby budowlane 2022 – zmiany w prawie już obowiązujące i projektowane

Od 1 lipca 2013 r., najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu wyrobów budowlanych jest, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia  9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG ( w skrócie zwane rozporządzeniem CPR), Komisja Europejska zdecydowała jednak, że konieczne jest wprowadzenie nowego ładu w zakresie regulacji dotyczących wyrobów budowlanych. 

 

W dniu 30.03.2022 r. złożony został do Parlamentu Europejskiego i Rady  projekt rozporządzenia, w którym proponowane są nowe zasady w przedmiotowym zakresie.

Projekt ten modyfikuje znacząco reguły wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych.  Jest inny wzór deklaracji, zmieniono systemy weryfikacji stałości właściwości użytkowych, procedurę jednostkowego zastosowania i jeszcze wiele innych zmian. Oprócz ww. projekt ten ma uregulować szereg kwestii, które w ogóle nie były jeszcze przedmiotem rozporządzenia CPR.  Określone mają być rygory sprzedaży wyrobów za pomocą środków komunikacji elektronicznej, drukowania wyrobów przez drukarki 3 d, rygory stosowania wyrobów zdemontowanych z obiektów budowlanych, regeneracji wyrobów, wyrobów podwójnego zastosowania, obowiązki brokerów ( pośrednictwo w zakresie wprowadzania do obrotu )  i dostawców komponentów do produkcji wb.

 

Komisja Europejska nie ograniczyła się tylko do zmian w zakresie wprowadzania do obrotu ale także zdecydowała o zmianie systemu nadzoru rynku. Od dnia 16 lipca 2021 jest stosowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów oraz zmieniające dyrektywę 2004/42/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i (UE) nr 305/2011. Ten akt prawny wprowadza standardy nadzoru na rynkiem wyrobów zharmonizowanych, jest ważna zmiana ponieważ dotychczas  poziom nadzoru i możliwości organów kontroli rynku były różne w różnych krajach UE. 

 

Polski system nadzoru musi być zgodny z prawem EU a zatem obecnie trwają prace na projektem ustawy z dn. 21.03.2022 r. o krajowym systemie nadzoru rynku w odniesieniu do produktów podlegających unijnemu prawodawstwu harmonizacyjnemu.  Uregulowano w nim kwestie zakupu kontrolowanego, kontroli sklepów on line, procedurę celną dopuszczenia do obrotu,  W art. 75 ww. projektu znajduje się szereg zmian do Ustawy o wyrobach budowanych. Zmiany będą dotyczyć między innymi, prawa do żądania przebadania próbki kontrolnej.

 

Zapraszamy na nasze szkolenie w trakcie którego omówimy wszystkie istotne nowości i zmiany jakie czeka rynek wyrobów budowlanych w Polsce.