Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - stosowanie i interpretacja przepisów po nowelizacjach z 2024 r.

Termin Miejsce Godziny szkolenia Koszt netto Gwarancja terminu
20.05.2025 ON-LINE 9.00-15.00 450.00 PLN
Zapisz się na szkolenie

Opis szkolenia

Program szkolenia

  1. Wprowadzenie – znaczenie przepisów techniczno –budowlanych wydawanych do ustawy Prawo budowlane i historia ich formułowania, krótka historia ostatnich zmian nowelizacyjnych rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 roku.
  2. Zakres obowiązywania rozporządzenia i możliwości dokonywania odstępstw od jego wymagań, zmiany w procedurze uzyskiwania zgody na odstępstwo wprowadzone od września 2020 roku, elektroniczna forma wniosku – formularz PB 0.
  3. Podstawowe określenia rozporządzenia jako uzupełnienie katalogu definicji ustawy Prawo budowlane i konsekwencje braku ich dokładnego sprecyzowania.
  4. Nowelizacja z 27 października 2023 roku, wchodząca w życie 1 kwietnia 2024 roku, zmiany w zakresie lokalizowania budynków na działkach budowlanych – wymogi odległościowe, warunki oświetlenia naturalnego i nasłonecznienia.
  5. Kolejna nowelizacja obowiązująca od 15 sierpnia 2024 – a dopiero 2 tygodnie minęły od poprzedniej, czyli karuzela legislacyjna „kręci się dalej”
  6. Elementy zagospodarowania działek budowlanych, regulacje dotyczące parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych (wymiary miejsc postojowych, odległości, drogi dojazdowe, stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych)
  7. Liczne nowe, szczegółowe regulacje dotyczące placów zabaw dla dzieci, przywołanie dotyczących tej kwestii Polskich Norm
  8. Minimalne warunki wyposażenia instalacyjnego budynków
  9. Wydzielanie pomieszczeń do karmienia i przewijania dzieci oraz przewijania osób dorosłych w wybranych budynkach, ale czy to już wszystko co wynika z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami ? A także kolejne nowelizacje tej ostatniej ustawy, już nie 60, a 84 miesiące na wydanie nowych warunków technicznych dla budynków
  10. Określenie minimalnej wielkości lokalu użytkowego jako kolejny etap walki z „patodeweloperką”

11.  Minimalne wymagania w zakresie parametrów mieszkań, pomieszczeń mieszkalnych, pomocniczych, aneksów kuchennych, pomieszczeń higieniczno –sanitarnych i ich wyposażenia. Nowe zasady w zakresie rozgraniczania logii i balkonów

12. Wymogi dla wejść, klatek schodowych i pochylni w budynkach i garażach

13. Pomieszczenia techniczne i gospodarcze, nowy obowiązek wydzielenia pomieszczeń na wózki i rowery

14. Pozostawione bez zmian warunki techniczne dla wolnostojących i wbudowanych garaży – a samochody są coraz większe …..

15. Podstawowe instalacje wewnętrzne budynków – przegląd ogólny obowiązujących wymogów

16. Warunki bezpieczeństwa konstrukcji – problem stosowania Polskich Norm w zakresie projektowania konstrukcji.

17. Wybrane elementy bezpieczeństwa pożarowego

18. Bezpieczeństwo użytkowania budynków jako jedno z wymagań podstawowych

19. Wymogi w zakresie higieny, zdrowia, ochrony środowiska jako dopełnienie wymagań podstawowych z ustawy Prawo budowlane, nowe wymogi w zakresie ochrony akustycznej, czy bez udziału  akustyka będzie można opracować projekt budowlany ?

20. Racjonalizacja zużycia energii, zasady wg nowelizacji wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku i ich zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku, czy w 2024 roku będzie kolejne podniesienie wymagań

Wykładowca

Ekspert Ośrodka Szkoleń Budownictwa, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, przez 25 lat pracownik naukowo–dydaktyczny Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w firmie „Beton-Stal”, Biurze Projektów „Elpro” oraz na budowach eksportowych GD Energopol. Posiada uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w branży konstrukcyjno–budowlanej. Rzeczoznawca budowlany z listy GINB, wykładowca na szkoleniach z zakresu różnych zagadnień dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie. Główny specjalista od spraw zamówień publicznych w Sądzie Najwyższym. Członek zarządu Fundacji Edukacji Menedżerskiej Budowlanych. Pełni nadzory inwestorskie, a także prowadzi, własną firmę projektowo-ekspercką. Jest autorem lub współautorem ok. 500 projektów, ekspertyz i opinii technicznych. Posiada zaświadczenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków uprawniające do prowadzenia robót budowlanych przy obiektach zabytkowych.

Koszt

450 PLN netto + zw VAT*

- dla osób, których finansowanie za szkolenie pochodzi w co najmniej 70% ze środków publicznych

*Warunkiem zwolnienia z VAT-u za szkolenie jest wypełnienie i przesłanie „Oświadczenia zwolnienia z VAT”

Oświadczenie zw VAT

 

450 PLN netto + 23% VAT

- cena dla pozostałych osób

 

225 PLN netto + VAT (50% rabat dla drugiej i każdej następnej osoby z tej samej firmy)


Cena obejmuje:

  • wykłady i prezentację multimedialną,
  • zajęcia w zakresie poznania zagadnień teoretycznych i praktycznych,
  • materiały szkoleniowe w formie cyfrowej,
  • imienne zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu
  • konsultacje


Wpłaty prosimy dokonać na konto: mBank  85 1140 2004 0000 3702 7022 4582

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń z potwierdzeniem wpłaty

Warunki uczestnictwa

Podstawą wzięcia udziału w szkoleniu jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia.


Formularz zgłoszenia można przesłać:

  • e-mailem szkolenia@projex.com.pl
  • on-line poprzez formularz na stronie internetowej
     

Przesłanie "Karty zgłoszenia" traktowane jest  jako zobowiązanie do zapłaty oraz jest równoznaczne z potwierdzeniem zapoznania się oraz akceptacją Regulaminu webinarium oraz Polityki Prywatności uczestnictwa w szkoleniu.

Instrukcja szkoleń on-line

Szkolenie on-line – realizujemy tak samo jak nasze szkolenia otwarte, ale zamiast sali szkoleniowej mamy platformę webinarową. Podczas transmisji uczestnicy widzą prelegenta, prezentację/zapisy na tablicy oraz mają dostęp do czatu, na którym mogą zadawać pytania.

 

W celu prawidłowego i pełnego korzystania ze szkolenia wystarczy posiadać urządzenie (komputer, laptop lub smartfon) z dostępem do internetu.