Istotne i nieistotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego i innych warunków pozwolenia na budowę wg aktualnie obowiązujących i projektowanych przepisów prawa budowlanego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych

Zapytaj o szkolenie
Formularz on-line

Opis szkolenia

Program szkolenia

1. Podstawy prawne


2. Kiedy mamy do czynienia z istotnym odstąpieniem oraz jakie skutki prawne powoduje to odstąpienie dla Inwestora?


3. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w rozumieniu Prawa budowlanego po zmianie ustawy w dniu 19.09.2020 r.


4. Przypadek szczególny istotnego odstąpienia od dokonanego zgłoszenia wraz z projektem.


5. Rola projektanta oraz jego obowiązki w zakresie kwalifikacji zamierzonego odstąpienia. Kogo ustawodawca rozumie pod pojęciem „Projektanta”.


6. Tryb zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku zmian istotnych.


7. Korelacja projektu technicznego z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym w aspekcie zmian istotnych i nieistotnych.


8. Nieistotne odstąpienie w przypadku inwestycji realizowanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (przypadek szczególny).


9. Zmiany dokonane w trakcie wykonywania robót a obowiązkowa kontrola przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zmiana zakresu kontroli w związku z wprowadzeniem projektu technicznego. Konieczność aktualizacji projektu technicznego na etapie budowy.


10. Rola projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego w zakresie zmian dokonywanych w trakcie budowy.


11. Postępowanie naprawcze prowadzone przez organy nadzoru budowlanego w przypadku istotnego odstąpienia bez wcześniejszej zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.


12. Sankcje karne oraz odpowiedzialność zawodowa w budownictwie w przypadku zmian istotnych dokonanych bez wcześniejszej zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę lub dokonanego zgłoszenia.


13. Podsumowanie, pytania, dyskusja

 

Czas szkolenia około 4,5 godziny.

Wykładowca

Ekspert Ośrodka Szkoleń Budownictwa. Posiada bogate doświadczenie zdobyte w trakcie prawie 16 letniej praktyki w organach państwowego nadzoru budowlanego oraz z wcześniejszej praktyki zawodowej jako projektant i kierownik budowy.

 

W latach 2009-2017 pełnił funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego biorąc udział z ramienia administracji rządowej w największych inwestycjach w województwie, takich jak budowa autostrad, rozbudowa portu lotniczego Katowice-Airport czy przebudowa Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Każda z tych inwestycji to ogromny bagaż doświadczeń praktycznych, a codzienna konieczność stosowania przepisów  Prawa  budowlanego  i   aktów  wykonawczych pozwalają w sposób odpowiedzialny i rzetelny polecić Państwu jego osobę jako prowadzącego szkolenie. Potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych są również posiadane uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

 

Wcześniej przez kilka lat pracował na Wydziale Budownictwa w Katedrze Procesów Budowlanych jako asystent. Od 2001 roku pracował w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, gdzie 2005 r. zajmował stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. 

 

W latach 1994 - 1998, a także obecnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i doradztwa technicznego w budownictwie. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się m.in. przygotowaniem opinii i ekspertyz technicznych z zakresu przepisów prawnych regulujących przebieg procesu inwestycyjnego na każdym etapie inwestycji - od projektu poprzez załatwienie formalności urzędowych, nadzór nad budową i jej obsługę techniczną i prawną, aż po zakończenie budowy i legalne przystąpienie do użytkowania

 

Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu prawa budowlanego i procedur w procesie inwestycyjnym. Posiada duże doświadczenie z zakresu zawiłości procedur administracyjnych.