Stosowanie procedur FIDIC w inwestycjach budowlanych

Zapytaj o szkolenie
Formularz on-line

Opis szkolenia

Czas trwania szkolenia: 2 dni (15 godzin dydaktycznych)

 

 

Metodyka:

  • Szkolenie jest prowadzone w formie prezentacji z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.
  • W trakcie szkolenia będą udzielane odpowiedzi na pytania uczestników oraz omawiane studia przypadków.
  • Zostaną przeprowadzone praktyczne warsztaty we wszystkich aspektach szkolenia. Uzupełnieniem wskazanych metod będą ćwiczenia indywidualne i grupowe, testy oraz moderowana dyskusja.

 

Uczestnicy szkolenia otrzymają dodatkowo obszerny (ponad 120 stron) skrypt - podręcznik zawierający omówienie wszystkich najistotniejszych zagadnień dotyczących praktycznych aspektów procesu budowlanego, będący pomocą w praktycznym przygotowywaniu, wdrażaniu i rozliczaniu umów o roboty budowlane.

 

Cel szkolenia:

 

Podstawowym celem szkolenia jest przekazanie pracownikom firm budowlanych wiedzy z zakresu możliwości stosowania warunków kontraktowych FIDIC w projektach inwestycyjnych realizowanych w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych.

 

Podczas omawiania poszczególnych zagadnień, zawartych w agendzie szkolenia, będą wskazywane zmiany jakie wprowadziła nowa edycja FIDIC.

 

Na każdym etapie szkolenia, omawiane zasady i procedury, będą odnosiły się do krajowych regulacji prawnych, w szczególności do prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego i kodeksu cywilnego.  Uczestnicy szkolenia otrzymają między innymi odpowiedź, popartą konkretnymi przykładami, jak dokonywać zmian w kontrakcie oraz  jak przeprowadzić procedury zamówień dodatkowych i uzupełniających.

 

Bardzo istotnym celem tego szkolenia jest również przekazanie uczestnikom szkolenia informacji na temat roli, jaką pełnią w procesie inwestycyjnym oraz o ciążących na nich obowiązkach. Szkolenie pomoże uniknąć częstych błędów popełnianych na etapie realizacji inwestycji, jak również nauczy lepiej egzekwować odpowiedzialność pozostałych stron procesu (w szczególności projektanta i inspektora nadzoru).

 

Omawiane podczas szkolenia studia przypadków wskażą uczestnikom, jak działać w ramach ustalonych uwarunkowań organizacyjnych i finansowych oraz przy optymalnym wykorzystaniu potencjału firmy realizującej zamówienie. Jak dobrze przygotować się do projektu?  Jak zweryfikować zapisy studium wykonalności, pełniące w czasie realizacji inwestycji rolę dokumentu weryfikującego? Jak dobrać wykwalifikowaną kadrę, doświadczoną w realizacji tego typu przedsięwzięć? Dlaczego tak ważne jest możliwie jak najwcześniejsze przeanalizowanie materiałów służących do realizacji projektu, czyli projektów technicznych, programów funkcjonalno-użytkowych, uregulowanego stanu prawnego gruntów, decyzji i uchwał np. w zakresie zwolnienia wykonawcy z opłat za zajęcia pasów drogowych itp?

 

W odniesieniu do uczestników szkolenia będących pracownikami firmy budowlanej, zdobyta podczas szkolenia wiedza pomoże im w lepszym monitorowaniu postępów w realizacji projektów finansowanych z funduszy strukturalnych.

Program szkolenia

Dzień I

 

I. Wprowadzenie:

1. Wprowadzenie – krótka historia i cel procedur FIDIC –  narodziny FIDIC i jego ewolucja

2. Aktualne trendy w zakresie stosowania procedur budowlanych FIDIC + zmiany wprowadzone nowelizacją 2017 r.

3. Rodzaje kontraktów realizowanych według FIDIC,

4. Książki FIDIC – Czerwona, Żółta, Srebrna i Biała – różnice, zalety i wady oraz ich zastosowanie przy realizacji budowlanych projektów inwestycyjnych.

 

II. Warunki Ogólne FIDIC - 20 Klauzul - od definicji do rozstrzygania sporów

1. Omówienie i dokładna analiza poszczególnych Klauzul.

2. „Czerwona książka”- studia przypadków

3. „Żółta książka” – przykład pilotażu „zaprojektuj i wybuduj”

4. „Srebrna książka”- czyli kiedy najważniejszy jest czas – przykład stadion Wrocław

5. Ćwiczenie w rozpoznawaniu klauzul  

 

III. Warunki szczególne FIDIC

1. Podmioty kontraktu; pozycja w kontrakcie

  • Prawa i obowiązki Zamawiającego oraz Wykonawcy – stosowane modele rozwiązań (wady i zalety)
  • Konflikt interesów w realizacji projektu – studia przypadków
  • Pozycja Zamawiającego w odniesieniu do Inżyniera Kontraktu
  • Zasady i metodyka współdziałania zamawiającego, Wykonawcy i Inżyniera w ramach kontraktu
  • Przebieg procesu inwestycyjnego w procedurze FIDIC od momentu składania oferty, przygotowywania koncepcji zadania, poprzez realizację zadania do momentu odbioru inwestycji.

2. Uwarunkowania  stosowania procedur FIDIC w warunkach polskich uregulowań prawnych

  • Szczegółowy przegląd obszarów potencjalnie konfliktowych:

- prawo budowlane - przykłady

- prawo cywilne – studia przypadków– obszary szczególnej „wrażliwości”

- prawo zamówień publicznych- przykłady

- Ustawa o finansach publicznych - przykłady

- Akty wykonawcze i wytyczne, – czyli „diabeł tkwi w szczegółach” - przykłady

 

Dzień II

 

I. FIDIC Inżynier Kontraktu

1. Zakres uprawnień Inżyniera Kontraktu

2. „Narzędzia władcze” i sposoby ich stosowania

3. Powiadomienia i ich znaczenie

4. Inicjowanie zmian

5. Inżynieria Wartości

 

II. Ćwiczenie: umowa dla Inżyniera Kontraktu

1. Błędy, porażki – przyczyny i skutki

2. Typowe błędy w praktyce stosowania FIDIC w poszczególnych fazach;

3. Faza przygotowania projektu, Faza realizacji, i Faza rozliczania

4. Metodyka diagnozowania i naprawy błędów

5. Konflikty w procesie realizacji kontraktu i metodyka ich rozwiązywania

 

III. Zmiany w kontrakcie FIDIC a   prawo zamówień publicznych

1. Procedura zmian w fazie realizacji projektu – relacje; FIDIC - PZP

2. Wykorzystanie nowych unormowań prawa zamówień publicznych w tym zakresie oraz metodyki i procedur zarządzania projektami – szczegółowe omówienie podstaw prawnych i metodyki postępowania

3. Jak powinien się przygotować zamawiający podejmując negocjacje w sprawie zmian ze stronami Kontraktu z instytucją pośredniczącą (fundusze europejskie),

 

IV. Omówienie przykładów wykorzystania FIDIC w celu realizacji inwestycji finansowanych ze środków unijnych i wynikających z nich wniosków praktycznych

 

V. Podsumowanie szkolenia. Sesja informacji zwrotnej.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu

  • Poznanie i zdobycie umiejętności w zakresie wykorzystania praktycznych procedur w przygotowaniu, realizacji i rozliczaniu projektów budowlanych
  • Zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej zarządzania projektami oraz sygnalnych prawidłowości w dziedzinie skutecznych negocjacji.
  • Pozyskanie szerokiego spektrum wiedzy, dotyczącej błędów i przyczyn porażek w projektach budowlanych, w kontekście unormowań prawnych i organizacyjnych procesów inwestycji budowlanej.
  • Przećwiczenie na studiach przypadków stosowanych w praktyce rozwiązań dotyczących:

- fazy przedinwestycyjnej,

- organizacji placu budowy,

- form kosztorysowania,

- zmian w fazie realizacyjnej oraz form i trybu rozliczeń końcowych.

 

Wykładowca

Ekspert Ośrodka Szkoleń Budownictwa

Długoletni trener biznesu, specjalizujący się w zagadnieniach prawa budowlanego, prawa zamówień publicznych i prawa wodnego. Praktyk w zakresie zarządzania procesem inwestycyjnym w budownictwie, problematyki jakości w procesach budowlanych,  procedur FIDIC, zarządzanie projektami w standardach Prince2, PMI, PCM i zarządzania ryzykiem i komunikacją w projektach. W szczególności zarządzania projektami inwestycyjnymi, dotyczącymi zakresu zagadnień związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi,  Ramową Dyrektywą Wodną w kontekście szczególnego korzystania z zasobów wodnych.  Posiada dużą wiedzę i praktykę w tym zakresie, którą zdobył między innymi  jako akredytowany w latach 1995-1998 przy Departamencie XVI Komisji Europejskiej w Brukseli, Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha i Ekspert Bankowy ds. inwestycji budowlanych i wielokrotny konsultant różnego typu projektów w tym, kontraktów i robót budowlanych.

 

Ukończył między innymi: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z  tytułem magistra, Wydział Zarządzania i informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu z tytułem magistra, Magisterskie Studia Menedżerskie – typu MBA ( Master of Business Administration).

 

Stały członek i uczestnik paneli grupy „Euromoney”; Ekspert bankowy ds. UE. i Jednostek samorządowych w zakresie przedsięwzięć inwestycyjnych z zastosowaniem prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska i ochrony zabytków.

 

Specjalizuje się w praktyce i teorii zarządzania projektami w tym budowlanymi, ryzykiem i komunikacją, ze szczególnym uwzględnieniem standardu PRINCE 2 w zakresie skutecznej realizacji projektów i zarządzania ryzykiem. Karierę zawodową zaczynał w administracji państwowej, kierował firmami produkcyjnymi, realizował przedsięwzięcia inwestycyjne. Od wielu lat jest trenerem biznesu.

 

Szkolenia z FIDIC

Po raz pierwszy zetknął się z tymi zagadnieniami w 1997 roku w Brukseli, podczas tygodniowego szkolenia zorganizowanego przez Departament XVI K.E. Był wówczas reprezentantem strony polskiej w projekcie "TYPIN" (Telematic Young People In Network). Następnie prowadził kolejne dwa szkolenia (w 1998). Praktycznym rezultatem tych szkoleń było zrealizowanie projektów Tor 10 Banku Światowego (między innymi: Centrum Szkolenia MSP, Inkubator Przedsiębiorczości). W latach 1998 -2001 jako Wiceprezydent Miasta był odpowiedzialny za inwestycje i zamówienia publiczne nadzorował kilkanaście dużych przedsięwzięć inwestycyjnych, z których znaczna część była realizowana w procedurach FIDIC (szczególnie te, które dotyczyły Specjalnej Strefy Ekonomicznej). W latach 2001 - 2007 jako ekspert Banku PKOBP był odpowiedzialny za jednostki samorządowe i projekty europejskie - szkolił wielokrotnie pracowników samorządowych i bankowych w zakresie procedur FIDIC w powiązaniu z Prawem Zamówień Publicznych. Wielokrotnie szkolił Grupy Inżyniera (Kontraktu), realizujące inwestycje - ostatnio: Grupę Inżyniera (Kontraktu) "EnergoPomiar Gliwice", Budowa Bloku Łagisza 640 MW.

Aktualnie wykłada FIDIC na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na studiach podyplomowych.

Adresaci szkolenia

  • Szkolenie jest skierowane do osób reprezentujących firmy budowlane odpowiedzialnych za  stosowanie procedur FIDIC w inwestycjach realizowanych w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych.
  • Jest to szkolenie od strony praktycznej prezentujące specyficzne uwarunkowania decydujące o powodzeniu przedsięwzięcia budowlanego oraz przedstawiające, jak korzystać z uprawnień w różnych sytuacjach i na kolejnych etapach realizacji kontraktu. 
  • Tematyka i funkcje tego szkolenia zostały przygotowane, jako praktyczny przegląd szczegółowych rozwiązań w zakresie zarządzania budową, wykorzystywanych w działalności kontraktach.
  • Na bazie omawianych praktycznych procedur, zostaną przedstawione metody i zasady zarządzania kontraktami oraz skuteczne techniki tworzenia organizacyjnych i prawnych warunków realizacji i nadzorowania kontraktów. Dotyczy to relacji: Zamawiający – Wykonawca.
  • Proces szkolenia zostanie powiązany cyklem testów określających predyspozycje i preferencje uczestników w odniesieniu do poszczególnych podtematów