Zakończenie procesu inwestycyjnego - różnice w procedurach pozwolenia na użytkowanie i zawiadomienia o zakończeniu budowy

Zapytaj o szkolenie
Formularz on-line

Opis szkolenia

Szkolenie skierowane jest do:

 

  • osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (architektów i projektantów, kierowników budowy lub robót budowlanych, inspektorów nadzoru inwestorskiego, rzeczoznawców budowlanych),
  • inwestorów, inwestorów zastępczych, generalnych wykonawców robót budowlanych
  • deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, miejskich zarządów budynków budujących na sprzedaż domy i mieszkania
  • nadzoru technicznego specjalistycznego i inwestorskiego,
  • nadzoru administracyjno-budowlanego i wojewódzkiego/powiatowego urzędu nadzoru budowlanego,
  • organów architektoniczno-budowlanych administracji samorządowej
  • właścicieli lub zarządców nieruchomości

Program szkolenia

I. Zawiadomienie o zakończeniu budowy. Procedura. Orzecznictwo. 

 

II. Pozwolenie na użytkowanie z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości Dz.U.2017.1529 oraz ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących Dz.U.2018.1496.

 

  1. Nowy katalog obiektów wymagających pozwolenia na użytkowanie.

 

  1. Dokumenty wymagane do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

 

  1.  Dokumentacja wyrobów budowlanych (wbudowanych w zakończony obiekt budowlany), szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego, dokumenty potwierdzające ich dopuszczenie do obrotu i powszechnego albo jednostkowego stosowania w budownictwie według ustawy o wyrobach budowlanych.

 

  • Omówienie podstawowych regulacji ustawy o wyrobach budowlanych.

 

  1. Omówienie najczęściej pojawiających się uchybień ze strony inwestora i ich wpływ na uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

 

  1. Obowiązkowa kontrola obiektu. Wzór protokołu, ustalenia kontroli i ich wpływ na ostateczne zakończenie procesu inwestycyjnego.

 

  1. Omówienie rozbieżności interpretacyjnych dotyczących kwalifikacji obiektu jako wymagającego  pozwolenia na użytkowanie.

 

  1. Istotne odstąpienie od projektu budowlanego. Nowelizacja art. 36 a Prawa budowlanego.

 

  1. Kara z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości w kontekście aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych.

 

  1. Kara z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu jako konsekwencja naruszenia przez inwestora art. 54 i 55 ustawy Prawo Budowlane - omówienie aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych.

 

  • Sposób naliczania kary.        
  • Środki zaskarżenia oraz sposób ich formułowania przez inwestora.

Wykładowca

Ekspert Ośrodka Szkoleń Budownictwa – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 Naczelnik Wydziału Orzecznictwa Administracyjnego w Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu.  Znakomity wykładowca – praktyk specjalista z zakresu orzecznictwa administracyjnego w procesie budowlanym, z wieloletnim doświadczeniem szkoleniowym. Od 2007 r. prowadzi cykliczne szkolenia m.in. dla Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w województwie dolnośląskim, Dolnośląskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zarządców dróg. W latach 2009-2012 wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Inwestycyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresu Prawa budowlanego w orzeczeniach organu nadzoru budowlanego i organów administracji architektoniczno – budowlanej.